Derin Tarih | 2021 Haziran

Ermeni Lobileri 1915’i Nasıl Sömürdü?

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 Olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak resmen tanıdığını açıklaması kimseyi şaşırtmadı. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma sürecinde gerçekleşen bazı hadiselerin seyri ve o döneme dair yorumlar, çoktandır tarihin değil siyasetin konusu. Uluslararası arenada ve politik çevrelerde, gerçekten ne olduğunu ve kimlerin hangi rolü oynadığını artık çok az insan merak ediyor. Hakikatler, sloganların eline esir düşmüş durumda. Bu noktadan hareketle Derin Tarih, 1915 Olaylarını yeniden ele alırken, farklı bir bakış açısı geliştirerek Ermeni lobilerinin faaliyetlerine odaklanıyor. Ermeni propagandistlerin ve lobilerinin yalan, rüşvet ve şiddet eylemlerini aracı kıldığı 1915 sömürüsü Derin Tarih Haziran sayısında…

“Ermeni Lobileri 1915’i Nasıl Sömürdü?” dosya konusunda ilk olarak Prof. Dr. Haluk Selvi Ermenilerin 150 yıllık protez tarih tezi olan soykırım iddialarının siyasallaştırılmasının serüvenini anlatırken Prof. Edward J. Erickson ise Ermeni diasporasının ABD’den ihraç edilen tutkusu olan ‘kayıp dava’ mitolojisini anlattı. Prof. Dr. Mustafa Budak Ermeni soykırım iddiaları söz konusu olunca Osmanlı Arşivi’nin sonuna kadar açıldığını fakat Ermeni Arşivi’nin neden kapalı kaldığının cevabını verirken Fransız Tarihçi Dr. Maxime Gauin ile günümüzde ABD’de bulunan Ermeni lobisinin gücünü şiddetten aldığını konuştuk.

“Ermeni Lobileri 1915’i Nasıl Sömürdü?” dosya konusu haricinde Prof. Dr. Adnan DemircanDoç. Dr. Mustafa Alican, Dr. Ahmet UçarProf. Dr. Ekrem Buğra EkinciProf. Dr. Yalçın ÇetinkayaSamet TınasDoç. Dr. Sevim Yılmaz Önder / Elif Özcan Uğur, Doç. Dr. Oktay Bozan, Dr. Ersin Kırca, Araştırmacı-Yazar Mikail Türker BalAraştırmacı-Yazar Yusuf Sami KamadanAraştırmacı İbrahim Bozbeşparmak, Musiki Tarihi Uzmanı Tahir Günay, Mimar-Yazar Semih Akşeker, Deniz ÇıkılıAbdurrahman Selim ÇelikbilekYazar, Sunucu, Tiyatrocu Mehmet ÖnderMetin Taha Yılmaz ve Canan Aytaş gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

Derin Tarih, Dahiliye Nezareti’nin bastırdığı ve 1915’deki Ermeni olaylarının perde arkasında Müslüman halka karşı işlenen suçlara, yağmacılığa ve katliamlara birçok delil sunarak hazırlanan Cemiyet-i Akvam ve Türkiye’de Ermeniler ve Rumlar isimli eseri bu ay tüm okurlarına armağan ediyor. Böylelikle ABD başkanı Joe Biden’ın kabul ettiği sözde Ermeni Soykırımı’nın hakikî yüzüne dair elinize hatırı sayılır bir arşiv geçmiş olacak.

Ayrıca Derin Tarih hediyelerine bir tane daha ekleyerek ilk kıblemiz Mescid-i Aksâ’nın dev bir posterini de okurlarına hediye ediyor.

Tarih okuyan şaşırmaz.